Drukāt

Mūsdienās pacientu  ārstēšanai neizmanto pilnasinis. Katru asins devu sadala komponentos, un pacients saņem tieši to asins komponentu, kas viņam ir nepieciešams. Atsevišķus asins komponentus iespējams sagatavot, izmantojot aferēzes metodi.

Aferēze – procedūra, kuras laikā no viena donora, izmantojot īpašas iekārtas, ir iespējams sagatavot dažādu asins komponentu devas (trombocītus, plazmu, eritrocītus).

 

Par procedūru:

VADC ir iespēja vienlaikus sagatavot:

  •  2 ārstnieciskās trombocītu masas devas un 1 plazmas devu, kam būtu nepieciešami 11 asins donori;
  •  3 ārstnieciskas plazmas devas, kuru sagatavošanai būtu nepieciešami 3 asins donori.

Aferēzes procedūras laikā iekārta automātiski izvēlas asins komponenta sagatavošanas daudzumu un veidu, ņemot vērā donora asins analīzes rezultātus, svaru, augumu u.c. rādītājus.

Tādā veidā aferēzes procedūrā no viena donora var vienlaikus sagatavot trombocītus un plazmu.

Aferēze – Jūsu iespēja vienas procedūras laikā palīdzēt vairākiem pacientiem, ziedojot dažādus asins komponentus.

Donoram veiktā procedūra ir droša un nekaitīga, tās ilgums ir 40 minūtes – 1.5 stunda. Procedūrai izmanto sterilas vienreizlietojamas sistēmas.

Lai nekaitētu donora veselībai, ir noteikti intervāli starp asins un asins komponentu sagatavošanas procedūrām:

  • intervāls starp pilnasiņu nodošanu un plazmeferēzes procedūru ir ne mazāks par vienu mēnesi (piecas nedēļas);
  • intervāls starp plaznmaferēzes procedūru un pilnasiņu nodošanu ir vismaz viena nedēļa;
  • intervāls starp divām plazmaferēzes procedūrām ir vismaz viena nedēļa; gada laikā pieļaujamas 33 plazmaferēzes procedūras; nodotās plazmas daudzums gada laikā nedrīkst pārsniegt 25 litrus.

Uz aferēzes procedūru donoriem jāierodas VADC noteiktajā laikā, saskaņojot to ar darba devēju vai mācību iestādi.

Latvijā par asins komponentu nodošanu netiek maksāts. Atlīdzība par procedūru, ko donors saņem pēc asins komponentu nodošanu, ir paredzēta zaudētā asins apjoma atjaunošanai (pilnvērtīga uztura ieteikumu realizēšanai, kas jāievēro pēc asins komponentu nodošanas, uztura bagātinātājiem, minerālvielām, vitamīniem utt.).

Kā kļūt par aferēzes (trombocītu) donoru?

Aferēzes donori tiek atlasīti no regulāriem asins donoriem. Procedūras norisei seko kvalificēts medicīnas personāls, bet donors var lasīt, skatīties televizoru u.tml.

Ja Jums ir vēlēšanās kļūst par aferēzes donoru, lūdzu, kontaktējiet ar VADC pa tālruni 67408871, 29482520 vai vienkārši nāciet pie mums. Lēmumu par Jūsu iespēju kļūst par aferēzes donoru pieņems ārstniecības persona pēc Jūsu veselības stāvokļa izvērtēšanas.