Kas ir asins donors?

Asins donors ir cilvēks, kurš ziedo asinis, lai palīdzētu slimiem cilvēkiem izveseļoties.

Cik daudz asiņu vienā reizē tiek paņemts un cik bieži var nodot?

450 ml asiņu ir fizioloģiska asins deva, kas negatīvi neietekmē donora veselību. Vīriešiem asinis atļauts nodot līdz 6 reizēm gadā, bet sievietēm iesaka ne vairāk kā 4 reizes 12 mēnešu periodā. Starp asins nodošanas reizēm jāievēro pilnu 9 nedēļu intervāls. Viena gada laikā ziedojot asinis sešas reizes, vīriešiem pēc tam jāievēro 3 mēnešu pārtraukums.

Kā var noskaidrot savu asins grupu?

Asins grupu nosaka pirms asins nodošanas.

Kādi dokumenti nepieciešami?

Lai nodotu asinis, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments (pase, ID karte). Pie reģistrācijas asins nodošanai nepieciešams uzrādīt arī bankas konta numuru, jo no 2015. gada 1. jūlija uzsākti bezskaidras naudas norēķini. To ietvaros kompensācija  zaudētā asins un asins komponentu apjoma atjaunošanai tiek ieskaitīta donora bankas kontā.

Vai var nodot asinis, ja tiek lietoti kādi medikamenti?

Ja lietoti medikamenti vai ir bijušas saslimšanas, nepieciešams konsultēties ar VADC speciālistiem pa bezmaksas tālruni 80000003.

Vai ir iespējams noskaidrot analīžu rezultātus?

Katram donoram iesakām interesēties par laboratoriskās izmeklēšanas rezultātiem, zvanot pa bezmaksas tālruni 80000003 vai 67471491 (pirmdienās, ceturtdienās no 8.30 līdz 18.00, otrdienās, trešdienās no 8.30 līdz 17.00, piektdienās no 8.30 līdz 15.00). Ja izmeklēšanas rezultātos nebūs atklātas nekādas novirzes, informāciju varēsi saņemt pēc piecām darba dienām pēc asins ziedošanas. Ja rezultāti norādīs uz iespējamu inficēšanos, donoru aicinās ierasties pie ārsta uz pārrunām, ņemot līdzi personu apliecinošu dokumentu. Rezultātus nenosūta ne elektroniski, ne pa pastu. Analīžu rezultāti donoram tiek paziņoti tikai personīgi!

Ko darīt, ja asinis ir nepieciešamas kādam no tuviniekiem vai draugiem?

Ja asins pārliešana nepieciešama tuviniekiem vai draugiem, aicinām ziedot asinis visu asinsgrupu donorus, jo ne vienmēr pastāv iespēja pārliet donora asins komponentus konkrētam cilvēkam un bieži pacientam nepieciešama vairāku donoru palīdzība. Ziedojot asinis, Tu palīdzēsi uzturēt asins krājumu un tādejādi dosi iespēju atveseļoties visiem nelaimē nonākušajiem. Ja nav iespējams nodrošināt asins donorus tuviniekam, tas nevar būt par iemeslu, lai ārstēšana tiktu atcelta. Asins komponenti slimniekam tiek nodrošināti bez maksas.
 

Vai var nodot, ja ir tetovējums, pīrsings, ja lieto hormonālās kontracepcijas tabletes vai iekodusi ērce?

Ja ir veikts tetovējums vai pīrsings, asinis var nodot ne ātrāk kā pēc 4 mēnešiem. Ja iekodusi ērce, asinis nevar nodot ātrāk kā pēc 2 mēnešiem. Ja tiek lietotas hormonālās kontracepcijas tabletes, asinis var nodot.

Vai var nodot asinis, ja ir lietots alkohols vai smēķē?

Asinis var nodot, ja dienu pirms tam neesat lietojis alkoholu un pirms procedūras neesat smēķējis.

Vai donoram pienākas brīvdienas?

Saskaņā ar Darba likumu, donoram pēc asins ziedošanas nākamajā dienā pienākas apmaksāta atpūtas diena, un, pēc vienošanās ar darba devēju to var piešķirt citā laikā (iespējams, arī - pievienot ikgadējam atvaļinājumam), bet, šo atpūtas dienu var izmantot gada laikā no asins ziedošanas dienas. Darba devējs apmaksā līdz 5 šādām dienām kalendārajā gadā, ja puses nav vienojušās vai, piemēram darba koplīgumā, noteikušas lielāku apmaksāto atpūtas dienu skaitu.

Vai asins ziedošana ir kaitīga veselībai?

Veselam cilvēkam neliels asins zaudējums nav kaitīgs. Tieši otrādi, donora organismā notiek asinsrades sistēmas atjaunošanās, stimulēšana, donori retāk slimo ar akūtām un hroniskām slimībām. Asins šūnas organismā ir nepārtrauktā kustībā. Veco šūnu vietā rodas jaunas, tāpat kā atjaunojas āda vai ataug mati. Asins nodošana izraisa pozitīvas emocijas.

Vai ir iespējams doties ekskursijā un vai tas ir bezmaksas?

Valsts asinsdonoru centrs piedāvā arī iespēju doties ekskursijā pa iestādi un redzēt savām acīm, kā notiek asins ziedošanas process, kā nodotās asinis tiek sadalītas komponentos un uzglabātas, kā arī uzzināt par to, kā šie komponenti nonāk līdz pacientiem. Ekskursijas Valsts asinsdonoru centrā ir bezmaksas! Pieteikšanās lekcijām un ekskursijām, kā arī papildu informāciju iespējams iegūt, zvanot pa tālruni 67408878.

Vai ir iespējams organizēt donoru dienu savā uzņēmumā?

Izbraukumu uz iestādēm un uzņēmumiem var saskaņot vismaz mēnesi iepriekš, zvanot uz tālruņa numuru 67471474 vai 29475216.

Neatradi jautājumu, pajautā

Apliecinu, ka sniegtā informācija ir patiesa un piekrītu personas datu apstrādei normatīvajos aktos noteikto valsts pārvaldes funkciju izpildei VADC un asins ziedošanas vietās saskaņā ar Fizisko personu datu aizsardzības likuma 11. panta 11. punktu.