Drukāt

Katram potenciālam donoram pirms pirmās asins ziedošanas nosaka ABO asins grupu, rēzus piederību un   hemoglobīna līmeni - lai nekaitētu donora veselībai un sagatavotu kvalitatīvus asins komponentus. Turklāt ar eksprestestu pārbauda, vai potenciālais donors nav inficējies ar C hepatītu.

Pirms katras asins ziedošanas pārbauda hemoglobīna līmeni, bet katras asins nodošanas procedūras laikā sagatavo vairākus asins paraugus, lai laboratoriski izmeklētu, vai donora asinīs nav pazīmju, kas liecina par saslimšanu ar HIV, C vai B hepatītu, vai sifilisu. Uz to norāda atklāts:

  • vīrushepatīta B antigēns,
  • antivielas pret hepatīta C izraisītāju,
  • antivielas pret HIV I/II izraisītāju,
  • antivielas pret sifilisa  infekcijas ierosinātāju.

Foto: VADC

Tā kā zināmu laika periodu pēc inficēšanās cilvēks vēl neizjūt veselības izmaiņas un minētie infekciju marķieri vēl nav nosakāmi, donora asinis papildus izmeklē ar molekulārām metodēm, nosakot hepatītu un HIV infekcijas vīrusu DNS vai RNS, kas inficēšanos atklāj ļoti agrīnā etapā.

Skrīningā atklājot aizdomas par iespējamu inficēšanos, donora asins paraugu nosūta uz Latvijas infektoloģijas centru iegūto rezultātu apstiprināšanai. Ja pozitīvais rezultāts tiek apstiprināts, donors saņem atteikumu turpmākai asins/asins komponenta nodošanai. Katram donoram iesakām interesēties par laboratoriskās izmeklēšanas rezultātiem. Piezvanot pa bezmaksas tālruni 80000003 vai tālruni 67471491 darba dienās no plkst. 8.00 līdz 17.00 piecu darba dienu laikā pēc asins ziedošanas saņemsiet informāciju, ja izmeklēšanas rezultātos nebūs atklātas nekādas novirzes.

Ja rezultāti norādīs uz iespējamu inficēšanos, donoru aicinās ierasties pie ārsta uz pārrunām, ņemot līdzi personu apliecinošu dokumentu. Rezultātus nenosūta ne elektroniski, ne vēstules veidā. Analīžu rezultāti donoram tiek paziņoti tikai personīgi, uzrādot personu apliecinošu dokumentu.

Ja  ir konstatēti pozitīvi testu rezultāti uz HIV1/2 – donoru nosūta konsultācijai uz SIA „Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca” stacionāra „Latvijas Infektoloģijas centrs” HIV/AIDS nodaļu, tel. 67014532;

Ja asins paraugu testēšanas rezultātā ir iegūti apstiprināti pozitīvi rezultāti uz hepatītiem – donoru ar ģimenes ārsta starpniecību nosūta pie ārsta-infektologa;

Ja asins paraugu testēšanas  rezultāti rada aizdomas par inficēšanos ar sifilisu, donoru nosūta pie dermatovenerologa uz stacionāra „Latvijas Infektoloģijas centrs” Seksuāli transmisīvo un ādas slimību ambulatoro nodaļu, tel. 67803859.

Foto: VADC

No donora asinīm sagatavotos asins komponentus  pārliešanai izvēlas pēc ABO asins grupas, rēzus un citu antigēnu saderības. Tādēļ bez infekciju marķieriem katra donora asins paraugā katrā donācijas reizē  laboratorijā atkārtoti nosaka  ABO un rēzus piederību, iegūtos rezultātus salīdzina donoru datu bāzē.  

Visiem donoriem tiek noteikts Rēzus - Kell fenotips - dažādi eritrocītu antigēni, kā arī antieritrocitārās antivielas.

[Informācija atjaunota: 14.06.2017.]