Drukāt

Valsts asinsdonoru centrs atsāk plazmas donoru pieņemšanu!

Valsts asinsdonoru centrā var ziedot ne tikai asinis, bet arī asins komponentu - plazmu.

Plazmas sagatavošana:

Plazmu sagatavo, veicot plazmaferēzes procedūru. Procedūras   laikā no viena donora  var iegūt trīs ārstnieciskas plazmas devas, kuru sagatavošanai savukārt ir nepieciešami trīs asinsdonori.

Plazmas devu daudzums
No plazmas tiek ražoti vērtīgi plazmas preparāti: albumīns un imūnglobulīns. Albumīns jau vairāk nekā pusgadsimtu tiek pielietots slimniekiem ar samazināto albumīna daudzumu asinīs – pēc operāciju periodā, ginekoloģijā, ķirurģijā, onkoloģijā,  kompleksā terapijā aknu saslimšanu gadījumos un citu smagu slimību ārstēšanai. Imūnglobulīna preparātā ir sakoncentrētas antivielas. Šo medikamentu lieto dažādu iedzimtu un iegūtu imūndeficīta stāvokļu gadījumos, bērniem un grūtniecēm ar smagām saslimšanām.

Nodrošināt Latvijas ārstniecības iestādes ar pietiekošu plazmas preparātu daudzumu var tikai ar plazmas donoru palīdzību.

Donors ziedo plazmu

Par plazmas donoru vari kļūt, ja pēdējo 12 mēnešu laikā esi ziedojis asinis vismaz divas reizes.

Par plazmaferēzes procedūru:

  • Droša un nekaitīga
  • Ilgst no 40 minūtēm līdz 1,5 stundai
  • Procedūras  norisei seko kvalificēts medicīnas personāls
  • Procedūrai izmanto sterilas vienreizlietojamas sistēmas
  • Plazmas donors pēc procedūras saņem uzkodu komplektu, kompensāciju zaudētā asins apjoma atjaunošanai 17,07 euro (kompensāciju izmaksā bezskaidras naudas pārskaitījuma formā uz donora norādīto kontu), izziņu par asins ziedošanu, kuru, iesniedzot darba devējam, var saņemt apmaksātu brīvdienu (līdz piecām apmaksātām darba dienām gadā).

Lai nekaitētu donora veselībai, ir noteikti intervāli starp asins un asins komponentu sagatavošanas procedūrām:

  • Intervāls starp pilnasiņu nodošanu un plazmeferēzes procedūru ir ne mazāks par vienu mēnesi (piecas nedēļas);
  • Intervāls starp plazmaferēzes procedūru un pilnasiņu nodošanu ir vismaz viena nedēļa;
  • Intervāls starp divām plazmaferēzes procedūrām ir vismaz viena nedēļa; gada laikā pieļaujamas 33 plazmaferēzes procedūras; nodotās plazmas daudzums gada laikā nedrīkst pārsniegt 25 litrus.

VADC māsiņa pie ziedošanas iekārtas

Lai noskaidrotu, vai vari būt plazmas donors, lūdzam zvanīt pa bezmaksas tālruni: 8000 0003 vai 67408871, 29482520. Plazmas donoru pieņemšana notiek pēc iepriekšēja pieraksta.

[Informācija atjaunota 14.12.2017]