Drukāt

Veicinot sabiedrības informētību par nepieciešamību ziedot asinis, “Virši” turpina atbalstīt VADC

Covid-19 izplatības mainīgais un grūti paredzamais raksturs ievērojami ietekmēja Latvijas asins donoru kustību, turklāt nestabilajā ģeopolitiskajā situācijā asins ziedošanas nepārtrauktības nozīme aizvien pieaug,

tāpēc arī šogad “Virši” turpinās sniegt atbalstu Valsts asinsdonoru centram (VADC), veicinot sabiedrības informētību par asins ziedošanas nepieciešamību un iespējām.

Virši un VADC sadarbība, aicinot iedzīvotājus ziedot asinis līdzcilvēku dzīvības un veselības glābšanai, turpinās jau trešo gadu. Šajā laikā asinsdonori palīdzējuši vairākiem desmitiem tūkstošu cilvēku, kuriem asins pārliešana bija kritiski nepieciešama. Kopumā sadarbības laikā pērn iedzīvotāji ziedoja asinis vairāk nekā 56 000 reižu, papildinot asins krājumus par  vairāk nekā 25 000 litru. Pateicībā par iesaisti un palīdzību “Virši” nodrošināja iespēju donoriem atjaunot spēkus ar svaigi grauzdēto kafiju. Bezmaksas baudīt “Virši” kafiju donori varēs arī šogad.

“Mēs vēlamies sniegt spēku un uzmundrināt asinsdonorus, lai viņi varētu paveikt aizvien lielākus darbus, tāpēc ar lielu atbildību turpināsim sadarbību ar VADC arī šogad, atbalstot asinsdonoru kustību. Aicinām ikvienu iedzīvotāju iepazīties ar informāciju par ziedošanu un palīdzēt uzturēt nepieciešamus asins krājumus ziedojot vai informējot par šo nepieciešamību tuvākos,” mudina Jānis Vība, Virši valdes priekšsēdētājs.

Intensīva informatīva kampaņa par asins ziedošanas nepieciešamību norisināsies visu martu.

Valsts asinsdonoru centrs ir nepārtrauktā saziņā ar Ukrainas medicīnas iestādēm un ziņo, ka šobrīd asins krājuma stāvoklis Ukrainā ir stabils atsaucīgo Ukrainas donoru dēļ. Tomēr nepieciešamības gadījumā Valsts asinsdonoru centrs ir gatavs iesaistīties un sniegt nepieciešamo palīdzību saistībā ar asins kompontentu pārvešanu. Arī šī ārkārtas stāvokļa dēļ, ir būtiski noturēt asins krājumu optimālā līmenī, lai Latvija varētu nepieciešamības gadījumā sniegt operatīvu palīdzību.  

“Mēs no sirds pateicamies “Virši” par ilggadējo sadarbību – turpinām darīt kopā un mainīt šo pasauli uz labo! Asinsdonori ir būtiska Latvijas medicīnas nozares sastāvdaļa, bez donoru palīdzības bieži ārsti un medicīnas aprīkojums būtu bezspēcīgs cīņā par smagi slimu pacientu dzīvībām. Tādēļ Latvijā katru dienu ir nepieciešami vairāki simti pašaizliedzīgu cilvēku, kuri ir gatavi ziedot daļu no sevis. Aicinām ikvienu, kurš jūtas vesels, vismaz reizi gadā atnākt un noziedot.” norāda Egita Pole, VADC direktore.

Turklāt, VADC atgādina, ka veselam cilvēkam asins ziedošana nav kaitīga un pat veselīga. Ziedojot asinis, donors atbrīvojas no vecajām asins šūnām - eritrocītiem un organisms ražo jaunas, kas efektīvāk izplata skābekli visā organismā. Asins šūnu atjaunošanas procesā organismā tiek stimulēta asinsrades sistēma un atjaunots asins sastāvs. Novērots, ka asins donori mazāk slimo ar akūtām un hroniskām slimībām. Cilvēki, kas regulāri nodod asinis, vieglāk panes lielu asins zudumu operācijas, traumas vai cita negadījuma laikā.

Martā ļoti tiek gaidīti visu asinsgrupu donori gan pastāvīgajās ziedošanas vietās Rīgā (Sēlpils ielā 9, Merķeļa ielā 11 un no 10. marta arī Gaiļezera slimnīcā), Liepājā, Ventspilī, Jelgavā, Valmierā, Daugavpilī un Rēzeknē, kā arī vairāk nekā 50 izbraukumos visā Latvijā.

Par “Virši”:
AS “Virši-A” ir lielākais un visstraujāk augošais pašmāju degvielas un alternatīvo enerģijas avotu tirgotājs ar 27 gadu pieredzi Latvijas degvielas tirdzniecības nozarē. Šobrīd “Virši-A” tīklā ir 66 spēka stacijas, no kurām 65 ir pilna servisa, un tajā strādā vairāk nekā 640 darbinieki visos Latvijas reģionos.