Drukāt

Valsts asinsdonoru centrs svin 75 gadus

1941.gada 18.martā tagadējās Paula Stradiņa klīniskās slimnīcas teritorijā koka barakās tika nodibināta pirmā Republikas asins pārliešanas stacija, kuru vadīja profesors Pauls Stradiņš.

Kopš tā laika ir pagājuši 75 gadi, un šo gadu laikā Valsts asinsdonoru centrs ir ieguvis gan jaunas telpas Sēlpils ielā 9, gan ir darba devējs 178 iepriekšējo 28 darbinieku vietā.

Tāpat kopš 1993. gada pārliešanai netiek izmantotas nesadalītas asinis, bet tikai asins komponenti. Katra asins deva tiek rūpīgi pārbaudīta uz C, B vīrushepatītu, HIV antivielām, sifilisu, un donoram tiek ziņots par analīžu rezultātiem. Pēdējo 15 gadu laikā VADC ir iegādājies Eiropas Savienības valstu noteikumiem atbilstoša aparatūra asins izmeklēšanai, sagatavošanai, sadalīšanai, filtrēšanai, apstarošanai un uzglabāšanai.

No 2007.gada septembra plašu ievērību iedzīvotāju vidū izpelnījies specializētais autobuss, kurš, pērn uz darbavietām, iestādēm un pie visiem pazīstamā Brīvības pieminekļa vai Dailes teātra veicis 418 izbraukumus.

Taču vēl joprojām nav izdevies atklāt asins aizstājēju. Iespējams, mīkla ir pavisam vienkārša, ikreiz ikvienam atgādinot, ka mēs visi Latvijas, pasaules cilvēki esam saistīti vienā asinsritē.

“Mūsu mērķis visos laikos ir bijis glābt cilvēkus, kuru dzīvību apdraud asins zudums vai asins onkoloģiska saslimšana. Mēs ar rūpību un mīlestību izturamies pret katru asins lāsi, kura pie mums nonāk, un pacients saņem labāko, ko varam sniegt,” skaidro VADC direktore Iveta Ozoliņa.

Latvijā asinis ziedo aptuveni tikai 1,75 % no visiem iedzīvotājiem. Tie ir aptuveni 17 donori uz 1000 iedzīvotājiem.

Donora vidējais vecums ir 35 gadi. 25,5 % no visiem donoriem asinis ziedo pirmo reizi.

Apmēram 70 procenti no visiem donoriem asinis nodod reizi gadā, taču būtu vēlams, ka viņi šo svētīgo darbu veiktu divas vai trīs reizes gadā, tad slimnīcās esošajiem pacientiem ik dienu vajadzīgo asins daudzumu varētu nodrošināt 100%.