Drukāt

Valsts asinsdonoru centrs ar bažām gaida Lieldienu brīvdienas

Lai varētu nodrošināt palīdzību visiem pacientiem, kuriem būs nepieciešami asins komponenti, Valsts asinsdonoru centrs (VADC) lūdz visus donorus atrast laiku un ziedot asinis pirms garajām Lieldienu brīvdienām.

Pavasara tuvošanās diemžēl nav atcēlusi smagas saslimšanas un pieprasījums pēc asins komponentiem no slimnīcām saglabājās augsts. Donoru ērtībai VADC aprīlī dosies 55 izbraukumos visā Latvijā.

Šobrīd īpaši trūkst O-, A+ un B- asins grupu asinis, bet arī citās asinsgrupās krājums nav spīdošs, tādēļ VADC lūdz pilnīgi visu donoru atsaucību. Arī iedzīvotāji, kuri līdz šim nekad nav ziedojuši asinis un nezina savu asinsgrupu, ir mīļi gaidīti asins ziedošanas vietās https://www.vadc.lv/donoriem/izbraukumi-un-ziedosanas-vietas

“Diemžēl tieši brīvajās dienās notiek dažādi negadījumi, kā arī slimnīcās nepārtraukti tiek sniegta palīdzība pacientiem, kuri bez asins pārliešanas nevarētu izdzīvot. Tādēļ pirms svētkiem ir īpaši svarīgi atjaunot asins krājumu, tādejādi atbalstot ne tikai smagi slimus pacientus, bet arī mediķus, kuri nenogurstoši strādā, neskatoties uz svētku dienām. Šo svarīgo darbu pirms svētkiem mudinām izdarīt ikvienu, kurš jūtas labi un ir pārliecināti par savu veselības stāvokli. Tikai kopīgiem spēkiem varam atjaunot asins krājumu un palīdzēt glābt dzīvības,” komentē VADC direktore Egita Pole.

Izbraukumi plānoti daudzās vietās Rīgā, Rēzeknē, Viļakā, Vecvārkavā, Sventē, Jēkabpilī, Gulbenē, Ludzā, Varakļānos, Subatē, Viļānos, Madonā, Lubānā, Rogovkā, Salaspilī, Salacgrīvā, Saldū, Ogrē, Aizkrauklē, Džūkstē, Ķekavā. Pilns izbraukumu vietu saraksts pieejams mājaslapā www.donors.lv.

Tāpat donori ir mīļi gaidīti visās pastāvīgajās ziedošanas vietās Rīgā – Sēlpils ielā 9, Merķeļa ielā 11, Kurzemes filiālē – Liepājas slimnīcā (pēc iepriekšēja pieraksta), Latgales filiālē – Rēzeknes slimnīcā, reģionālo slimnīcu Asins sagatavošanas kabinetos – Ventspilī, Jelgavā, Valmierā un Daugavpilī.

Šobrīd tehnisku iemeslu dēļ ziedošanas punkts Gaiļezera slimnīcā ir slēgts, taču donori ir aicināti tur ziedot asinis 8. un 22. aprīlī, kad VADC mediķi dosies izbraukumā uz Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu.

Lai ziedotu asinis, līdzi jābūt derīgam personu apliecinošam dokumentam (pasei, personas apliecībai (eID) vai jebkurai citai personu identificējošai apliecībai, kas satur sekojošu informāciju – personas kodu, vārdu, uzvārdu un foto. 

Lai dotos uz asins ziedošanas vietu, galvenais ir laba pašsajūta un vēlme palīdzēt. Pēc reģistrēšanās potenciālajam donoram jāaizpilda neliela anketa, kam seko saruna ar ārstu, temperatūras un asinsspiediena mērījumi, kā arī hemoglobīna pārbaude. Ja  visi rādītāji ir labi, tad donors aicināts doties uz asins ziedošanu, kas aizņem aptuveni 30 minūtes.

04.04.2022.