Drukāt

VADC plāno paaugstināt asins komponentu drošības pasākumus

Lai paaugstinātu asins komponentu drošību un mazinātu pēctransfūziju riskus pacientiem, Valsts asinsdonoru centrs (VADC) plāno ieviest visu eritrocītu masas devu 100 % filtrāciju.

Salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, kā, piemēram, Beļģiju, Dāniju, Somiju, Franciju, Īriju, Maltu, Luksemburgu, Norvēģiju, Holandi, Lielbritāniju un Šveici, kur eritrocītu masas tiek filtrētas 100 %, Latvijā 2015. gadā ir filtrēti tikai 4,8 % no visas eritrocītu masas.

Pašlaik tas tiek veikts asins devām, kuras paredzētas pārliešanai pacientiem pēc noteiktām indikācijām, piemērām, jaundzimušajiem vai pacientiem pirms cilmes šūnu transplantācijas.

Asins komponentu pārliešana ir viena no invazīvās ārstēšanas procedūrām, tādēļ drošība ir ļoti svarīgs aspekts. Un papildus jau desmitgažu laikā īstenotiem uzlabojumiem, šis plāns tieši VADC 75 jubilejas gadā ir guvis Veselības ministra Gunta Belēviča atbalstu.

Pētījumi norāda, ka neveicot eritrocītu masas filtrāciju, pacienti tiek pakļauti tādiem pēctransfūziju riskiem, kā, piemēram, febrīla nehemolītiskā pēctransfūziju reakcija, imunizācija ar leikocītu antigēniem, dažādu vīrusu pārnešanas iespējamībai (Citomegaloviruss, Epšteina Barra vīrus, Cilvēka herpes vīrusi ) un bakteriāla piesārņojuma riskam. Turklāt leikocītu esamība eritrocītu masā pazemina šūnu imūno atbildi.

Katras reakcijas ārstēšana toties prasa resursus – medikamentus, personāla laiku pacienta ārstēšanai un novērošanai. Bet visus šos riskus varētu mazināt, ieviešot 100% eritrocītu masas filtrāciju.

Lielbritānijas dati liecina, ka filtrācijas gadījumā nehemolītiskas pēctransfūziju reakciju skaits mazinās no 30 līdz 50%. Francijas hemovigilances dati arī norāda, kā pēc filtrācijas mazinās bakteriālas sepses un nehemolītisko pēctransfūziju reakciju risks ( 3,8% pret 1,7% un 32,9 % pret 25,8 % attiecīgi).