Drukāt

VADC aicina sestdien, 15. oktobrī rakstīt Pasaules diktātu latviešu valodā un ziedot asinis Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Valsts valodas dienā, sestdien, 15. oktobrī, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā norisināsies vairāki pasākumi latviešu valodas cildināšanai – VIII Pasaules diktāts latviešu valodā, Valsts asinsdonoru centra izbraukums un citi.

Pasākumu epicentrā būs VIII Pasaules diktāts latviešu valodā, kas tiks translēts no Gaismas pils Ziedoņa zāles. Diktāts sāksies pulksten pulksten 12.20, un ilgs aptuveni 40 minūtes. Šogad diktātam tekstu radījis latviešu rakstnieks un žurnālists Osvalds Zebris, un LNB Ziedoņa zālē aptuveni 150 klātienes rakstītājiem un simtiem dalībnieku pārējā Latvijā un pasaulē to diktēs aktieris un režisors Gerds Lapoška.

Tikmēr gan pirms, gan pēc diktāta LNB norisināsies arī Valsts Asinsdonoru centra rīkots pasākums “Latviešu valoda mums ir asinīs”, proti, no pulksten 11.00 līdz 12.15 pirms diktāta rakstīšanas ikviens interesents varēs noskaidrot savu asinsgrupu un hemoglobīna līmeni. Savukārt uzreiz pēc diktāta no pulksten 13.00 līdz 15.00 ikviens varēs noziedot asinis Valsts Asinsdonoru centra izbraukuma donoru pieņemšanas punktā, izglābjot dzīvību trīs smagi slimiem cilvēkiem.

Savukārt no pulksten 16.00 līdz 17.00 latviešu valodas mīļotāji vaigā varēs sastapt diktāta teksta autoru Osvaldu Zebri, kurš meistarklasē literārajā “Es rakstu par sevi” dalīsies ar padomiem, kā mūsdienu cilvēkam pierakstīt savu dzīvesstāstu.

Diktāta organizatori atgādina – lai piedalītos diktāta rakstīšanā pirms tam nepieciešams reģistrēties vietnē www.raksti.org. Klātienē rakstīt gribētājiem mājaslapā ir iespēja pieteikties kamēr vēl ir brīvas vietas kādā no 14 rakstīšanas vietām 11 Latvijas pilsētās, bet ne vēlāk kā piektdienas, 14. oktobra, pulksten 15.00. Savukārt tie, kuri rakstīs tiešsaistē, reģistrēties oficiālajā vietnē var sev ērtā laikā līdz diktāta norises brīdim, tomēr organizatori aicina neatlikt reģistrāciju uz pašu pēdējo brīdi. Arī šogad diktāts tiks translēts tiešajā ēterā Latvijas Radio 1 raidījumā Kultūras Rondo un Latvijas Televīzijā – interesenti varēs pierakstīt diktātu, klausoties radio vai skatoties televīziju. Interesenti varēs rakstīt diktātu tiešsaistē ne tikvien vietnē raksti.org, bet arī Latvijas sabiedrisko mediju portālā lsm.lv.

Pasaules diktāts latviešu valodā ir latviešu valodas entuziastu rīkota iniciatīva, kuras mērķis ir vairot latviešu valodas attīstību un popularitāti sabiedrībā. Labojot diktātu, atzīmes netiks liktas, taču būs norādītas ortogrāfijas un interpunkcijas kļūdas un to skaits, lai ikviens interesents varētu novērtēt savas zināšanas. Labāko rezultātu ieguvēji tiks apbalvoti ar vērtīgām grāmatām no diktāta partneriem – Swedbank, Latviešu valodas aģēntūras, Jāņa rozes grāmatnīcas un izdevniecības Zvaigzne ABC.

Pērn Pasaules diktāts norisinājās 2021. gada 27. novembrī, un no 2290 dalībniekiem to bez kļūdām uzrakstīja 12, savukārt vienu kļūdu bija pieļāvuši 42 dalībnieki. Vidējais kļūdu skaits izlabotajos diktātos bija deviņas (trīs ortogrāfijas un sešas interpunkcijas).

Iniciatīvu atbalsta Posti, Cello, ZZ Dats, Nano, Zvaigne ABS, Latvijas Televīzija, Latvijas Radio 1, LSM.LV, LVRTC, Jāņa Rozes grāmatnīca, Swedbank, Antalis, Europrint, Latvijas Nacionālā bibliotēka, F64, Liepaja Rotary Club, Opticom.

 

Papildu informācija:
Toms Sadovskis
+371 26114785

www.raksti.org