Drukāt

SVARĪGI - Izmaiņas ziedošanas nosacījumiem konkrētai personai

Vēlamies jūs informēt, ka mainījušies asinis ziedošanas nosacījumi konkrētai personai. Līdz šim, ziedojot asinis, bija jānorāda personas vārds un uzvārds, kā arī ārstniecības iestāde, kurā pacientes atrodas vai paredzēta procedūra.

Jaunie noteikumi neparedz minēt personas vārdu, proti – turpmāk, ziedojot asinis konkrētai personai, donoram jānorāda tikai ārstniecības iestāde, kurai ziedojums paredzēts.

Sabiedrībā vēl projām pastāv maldīgs uzskats, ka “manis ziedotās asinis saņems pacients, kuram tās ziedoju”. Pacients tiešām asinis saņems, taču ne konkrētā donora. Pēc asins nodošanas tām tiek veiktas laboratoriskās pārbaudes, katra asins deva tiek sadalīta komponentos un tikai tad nonāk VADC asins krājumā. Šis pārbaužu un sadales cikls ilgs aptuveni divas diennaktis. Donors, kurš dodas ziedot asinis konkrētam pacientam, ar savu donāciju nodrošina asins krājuma papildinājumu. Pacientiem asinis var ziedot jebkuras asinsgrupas donors, taču ne visiem donoriem drīkst pārliet citas asinsgrupas asins komponentus. Dažkārt pacientam nepieciešama vairāku donoru palīdzība, ziedojot asinis, donors palīdz uzturēt asins krājumu, dodot iespēju atveseļoties visiem nelaimē nonākušajiem. Runājot līdzībās – ziedojot asinis mēs palīdzam citiem, bet situācijā, kad palīdzība nepieciešama mums, varam būt droši, ka to saņemsim, jo kāds cits gādājis par to, lai asinis krājums būtu pilns. Tā ir nebeidzama atgriezeniskā saite – es dodu Tev, Tu – man.

Kāpēc vairs netiek norādīts konkrētas personas vārds?

Valsts asinsdonoru centra pamatfunkcija ir sagatavot augstas kvalitātes asins komponentus. Ņemot vērā faktu, ka donora ziedotās asinis nonāk asins krājumā nevis pie konkrētā pacienta, šāda datu apstrāde nav nepieciešama. Par pacienta datu apstrādi atbild ārstniecības iestāde, kurā pacients ievietots. Katras darbadienas izskaņā katra ārstniecības iestāde saņem informāciju no VADC, cik donori asinis ziedojuši konkrētas ārstniecības iestādes pacientiem.

Tāpat personas vārdu nav nepieciešams norādīt, jo neatkarīgi no tā, vai personai ir vai nav ziedotas asinis, tas nav šķērslis plānotas vai neplānotas ārstēšanas saņemšanai. Bieži vien asins ziedošanas aicinājums konkrētam pacientam tiek pārprasts un cilvēkos rodas pilnīgi nepamatots satraukums. Visiem pacientiem, kuriem tas ir nepieciešams, tiek sniegta palīdzība. Tāpēc būtiski ir pastāvīgi uzturēt asins krājumus un savu ieguldījumu tajā vari veikt arī Tu.