Drukāt

RSU Veselības dienā daudz pirmreizējo donoru

Ceturtdien, 10. novembrī, Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) norisinājās Veselības diena, kuras ietvaros topošie mediķi interesentiem pārbaudīja veselību, bet studenti un darbinieki tika aicināti ziedot asinis.

 Asinis – kopskaitā 23 litrus – noziedoja 51 donors, no kuriem vairāk nekā puse no to darīja pirmo reizi dzīvē. Šis ir būtisks moments, uzsver Valsts asinsdonoru centrs, kam pirmreizēju donoru piesaiste ir nozīmīga, lai nodrošinātu donoru kustības pēctecību Latvijā.

RSU Veselības diena ir divreiz gadā – pavasarī un rudenī – rīkots pasākums ar mērķi mudināt studentus domāt par savu un par līdzcilvēku veselību. Papildus asins ziedošanai topošie mediķi ikvienam interesentam piedāvāja veikt dažādas noderīgas veselības pārbaudes, mērot asins spiedienu,  nosakot glikozes līmeni un skābekļa daudzumu asinīs, veicot redzes un ausu pārbaudi, mērot izelpas plūsmu, kā arī sniedzot noderīgus padomus onkoloģijā un ginekoloģijā. Pasākumā iesaistījās vairāk nekā 150 interesentu.

Kopumā šogad aizvadītajās divās RSU Veselības dienās ir saziedoti 56 litri asiņu, lai palīdzētu slimniekiem, kam ir nepieciešama asins pārliešana. Arī iepriekšējā asins ziedošanas akcija veiksmīgi piesaistīja pirmreizējos donorus – 44 cilvēki to darīja pirmo reizi dzīvē.

Valsts asinsdonoru centrs katru dienu slimnīcām izsniedz vairāk nekā 100 asins devas, tāpēc, lai mediķi spētu palīdzēt visiem nelaimē nonākušajiem, asinis ik dienu būtu jāziedo 150 donoriem. Vienā asins ziedošanas reizē donors palīdz glābt vienlaikus trīs cilvēku dzīvības, jo asinis tiek sadalītas komponentos – eritrocītos, trombocītos un plazmā. Pēc plašiem un smagiem apdegumiem cilvēkam nepieciešams līdz 65 donoru asins devām (vienu donora devu veido 450 ml asiņu). Politraumas gadījumā, kas visbiežāk tiek iegūtas satiksmes negadījumos, cilvēkam var būt nepieciešamas pat 25 donoru asins devas. Vēdera dobuma operācijās un gūžas protežēšanā pacientam jāpārlej vidēji piecas donoru asins devas. Asins vēža slimniekiem nepieciešams no vienas līdz trim donoru asins devām dienā.