Drukāt

Piesaki lekcijas skolās un ekskursijas Valsts asinsdonoru centrā!

Foto: VADC

Valsts asinsdonoru centrs (VADC) skolām piedāvā vieslekcijas un bezmaksas ekskursiju pa VADC telpām, iepazīstot asins ziedošanas procesu.

Jau vairākus gadus VADC pamatskolu pēdējo klašu, profesionālo un augstāko mācību iestāžu audzēkņiem piedāvā izglītojošas nodarbības par asins ziedošanu. Vienas nodarbības ilgums ir 40 (viena mācību stunda vispārējās izglītības mācību iestādēs) vai 90 minūtes (viena lekcija profesionālās mācību iestādēs, koledžās, augstskolās).

Lekcijas mērķis ir izglītošanas procesā sniegt jauniešiem nepieciešamās zināšanas par asins un asins komponentu ziedošanu un informāciju par donoru kustību Latvijā un pasaulē. Nodarbību ieguves forma ir klātienes lekcija, kas ietver lektora stāstījumu un audiovizuālus materiālus par asins ziedošanas tēmām, piemēram, kad tika aizsākta asins pārliešana, kāpēc tas ir nepieciešams, kāds ir asins sastāvs, kādi principi jāievēro donoriem, kad drīkst/nedrīkst nodot asinis un kur iespējams ziedot.

“Lekcija ir kā labs papildinājums bioloģijas vai veselības mācības stundām, jo par šo tēmu skolās tik daudz stāstīs netiek, tāpēc tas ir vērtīgs ieguvums un, protams, aicinājums kļūt par donoru tuvākā vai tālākā nākotnē,” stāsta lekciju vadītāja Mariona Baltkalne.

Tāpat kā citus gadus, arī šogad Valsts asinsdonoru centrs piedāvā doties ekskursijā un uzzināt gan par asins donoru kustības aizsākumiem, vēsturi, gan attīstību un mūsdienu uzlabojumiem izmantojamajām tehnoloģijām.

Ekskursijas VADC vada Donoru nodaļas vadītāja Tamāra Kļaveniece, vienas ekskursijas ilgums ir aptuveni viena stunda.

Ekskursijas VADC ir bezmaksas, un ekskursijas dalībnieki konkrētāk var aplūkot asins ziedošanas procesu, redzēt asins sadalīšanu komponentos: trombocītu masā, plazmā un eritrocītu masā, kā arī ieskatīties, kā asins un asins komponentu devas tiek uzglabātas un izsniegtas slimnīcām.

Pieteikšanās ekskursijām, kā arī papildu informāciju iespējams iegūt, zvanot pa tālruni 67408878 vai rakstot uz

Atgādinām, ka skolas un darba vietas ir aicinātas organizēt izbraukumus un ziedot asinis vismaz trīs reizes gadā. Izbraukumu uz iestādēm un uzņēmumiem var saskaņot vismaz mēnesi iepriekš, zvanot uz tālruņa numuru 67471474 vai 29475216.