Drukāt

Publikācija "NRA" par VADC "Goda donoru 2016" Sandi Rogu

Par godu Pasaules asinsdonoru dienai, "Neatkarīgā rīta avīze" veidoja publikāciju par Valsts asinsdonoru centra Goda donoru 2016 Sandi Rogu.

Šodien tiek atzīmēta Pasaules asins donoru diena – lai veicinātu izpratni par nepieciešamību nodrošināt sabiedrību ar drošām asinīm un pateiktos brīvprātīgajiem asins donoriem par cilvēku dzīvības glābšanu ar asins nodošanu.

Pasaules asins donoru dienā ik gadu tiek uzsvērts, ka donori ir nesavtīgi cilvēki, kuri dod savas asinis svešiem cilvēkiem. Latvijā asinis regulāri ziedo 1,69 procenti iedzīvotāju, un viņu vidū ir arī autoservisa Protehs mehāniķis Sandis Rogs - apbalvojuma Goda donors 2016 ieguvējs.

Goda donora nosaukumu piešķir Latvijas Sarkanais Krusts - ja donors bez atlīdzības nodevis asinis vai asins komponentus: vismaz 25 reizes, viņam tiek piešķirta Goda donora III pakāpe; vismaz 50 reižu, viņam tiek piešķirta Goda donora II pakāpe; vismaz 100 reižu, viņam tiek piešķirta Goda donora I pakāpe.

2016. gadā šo apbalvojumu un pateicību par nesavtību saņēma arī Tukuma slimnīcas galvenais ārsts Andris Aleksīns, Vidzemes slimnīcas virsmāsa Pārsla Sippo, Skrundas a/s Sadales tīkls informācijas tehnoloģiju speciālists Māris Benefelds, kā arī RAKUS Gaiļezers fizikālās medicīnas māsa Ilona Bušmane. Starp citu, ziedojot asinis, katrs no mums var kļūt varonis.

Piecas, sešas reizes gadā

Katru gadu asins pārliešana un asins produkti var glābt dzīvību miljoniem cilvēku, uzlabot viņu dzīves kvalitāti. Veicot sarežģītas medicīniskas operācijas, ir nepieciešams liels daudzums asiņu. Tāpēc donoru kustībai ir ļoti būtiska loma.

Sandis Rogs to apzinājās jau 18 gadu vecumā, kad, vēl dzīvojot Madonas novada Ērgļos, pirmoreiz ziedoja asinis. Arī viņa vecāki savulaik ir ziedojuši asinis, un arī viņi ir Latvijas Goda donori. Sandis šo apbalvojumu pērn saņēmis, jo ir ziedojis asinis jau vairāk nekā 80 (!) reižu. «Nododu asinis ik pēc diviem mēnešiem, kā tas vīriešiem ir atļauts. Piecas, sešas reizes gadā sanāk,» viņš saka, atminoties, ka savulaik asinis drīkstēja ziedot vien divas reizes gadā, vēlāk - jau trīs reizes, bet nu vīriešiem to ir atļauts darīt ik pēc deviņām nedēļām. Sievietēm iesaka ne vairāk kā četras reizes 12 mēnešu periodā.

Starp citu, arī Sanda sieva jau vairākas reizes ir ziedojusi asinis, bet vecākā meita Dagnija, kurai ir 20 gadu, jau gatavojas savai trešajai asins ziedošanas reizei. Vienīgi viņa trīs gadus vecākā māsa nav donors. «Patiesībā nezinu, kāpēc. Nekad par to neesam runājuši. Nu ko, būs par ko parunāt,» viņš pasmaida un nosaka, ka nākamreiz asinis plāno ziedot jūlija vidū.

Kamēr var, tikmēr jāpalīdz

«Mana mamma ir mediķe, lai arī jau pensijā, joprojām strādā - ir virsmāsa Ērgļu slimnīcā. Viņa arī man savulaik stāstīja, cik veselīgi ir ziedot asinis - ka organisms tādā veidā atjaunojas. Turklāt tā ir lieliska iespēja reāli palīdzēt līdzcilvēkiem,» saka Sandis Rogs un atminas, kā reiz kopā ar kolēģiem palīdzējuši kaimiņienei, kurai bija nepieciešama gūžas operācija. «Sapratu, ka viens nevaru palīdzēt, tāpēc sarunāju darbā veselu brigādi, un devāmies uz slimnīcu visi kopā. Tolaik ļoti nopietni aizdomājos, cik patiesībā svētīgs ir šis darbs, jo - un ja nu pašam kādreiz vajadzēs?... Tāpēc arī turpinu to darīt - kamēr varu, kamēr veselība ļauj, tikmēr ir jāpalīdz,» uzskata apbalvojuma Latvijas Goda donors 2016 ieguvējs.

Bet kaimiņienei, kura tolaik bijusi cienījamā pensijas vecumā, operācija izdevās veiksmīgi, viņa atkal varēja staigāt un nodzīvoja vēl vismaz desmit gadu.

Pozitīvs noskaņojums

Lūgts padalīties savās sajūtās, kādas ir pēc asins ziedošanas, Sandis saka: pirmajā dienā jūt, ka sirsniņai ir grūtāk, ka motors strādā savādāk. Nākamajā dienā ir vieglāk, bet trešajā jau jūt, ka ir jauns enerģijas pieplūdums.

«Kad no rīta esmu ziedojis asinis, es tik un tā braucu uz darbu, bet tad kolēģiem pasaku, lai negaida, ka būšu raķete. Strādāju lēnu garu un jūtu, ka iekšā ir nevis sagurums, bet gluži otrādi - pozitīvs noskaņojums un pavisam cits uzrāviens nekā ikdienā,» stāsta autoservisa Protehs automehāniķis, riteņu ģeometrijas speciālists. Viņš smej: Valsts Asinsdonoru centrs Sēlpils ielā ir viņam vienkārši pa ceļam, braucot no Mārupes novada uz darbu Iļģuciemā, tāpēc tik bieži tur iegriežas.

Regulāri nododot asinis, organisms pie tā jau esot pieradis - tiklīdz paiet tās sešdesmit dienas, ir burtiski fiziska sajūta, ka vajag atkal... «Tāda sajūta, ka tā jau kļuvusi par atkarību, kā smēķētājiem pēc cigaretēm,» Sandis pasmaida un secina, ka viņa atkarība vismaz ir gan pašam veselīga, gan kādam noderīga.

Turklāt asins ziedošana viņu radina arī pie disciplīnas, jo dažas dienas pirms tās ir jāatsakās no trekna ēdiena, no alkohola lietošanas, pat par alu ir jāaizmirst. Uzturā vairāk jālieto augļi, dārzeņi, zaļumi, piena produkti, rieksti.

«Vienu reizi trāpījos starp Ziemassvētkiem un Jaungadu, kad bija ēsts visa kā daudz. Tad nu, kad gāju nākamajā reizē, man aizrādīja, ka asinis bijušas treknas. Kopš tās reizes ēšanas rekomendācijas pirms ziedošanas ievēroju ļoti godīgi.»

Vajadzētu vairāk privilēģiju

Sandis stāsta: savulaik viņu neapmierināja donoriem sagatavoto pārtikas paciņu saturs, šobrīd neko sliktu nevarot teikt, bet viņam ir viedoklis par Donora privilēģiju karti, ko saņem donori, kuri gada laikā (365 dienu laikā) asinis ziedo trīs vai vairāk reižu, vai donori, kuri gada laikā (365 dienu laikā) ziedo asins komponentus sešas un vairāk reižu. Tā dod iespēju saņemt dažādas atlaides.

«Valsts asinsdonoru centra mājaslapā nemitīgi ir informācija, ka trūkst asiņu, bet - kas ir desmit procentu atlaide sporta zālē?! Kas ir piecu procentu atlaide aptiekā?! Manā uztverē, lai piesaistītu potenciālos donorus, vajadzētu būt vairāk priekšrocību, vajadzētu būt stipri lielākām atlaidēm. Piemēram, vismaz trīsdesmit, četrdesmit procentu atlaidei sporta zālē, piecdesmit procentu atlaidei uztura bagātinātājiem vai vismaz dzelzim, kas donoram vajadzīgs. Ne jau kam citam, tikai veselības uzturēšanai,» uzskata Latvijas Goda donors, piebilstot, ka pašreizējās privilēģijas nemotivē doties ziedot asinis. Tikmēr VADC mājaslapā tiek uzrunāti potenciālie donoru atbalstītāji: Ja arī tu vai tavs uzņēmums vēlas iesaistīties donoru kustības atbalstīšanā, sūti ziņu vai zvani: 67408878.

Viss raksts: http://nra.lv/veseliba/212797-sodien-pasaules-asins-donoru-diena-uzzini-kadi-ir-ieguvumi-ziedojot-asinis.htm