Drukāt

Donoru asinis stingrāk pārbauda uz vīrusiem: "NRA"

Valsts asinsdonoru centrs (VADC) no šā gada 1. augusta ir uzlabojis vīrusu molekulārās izmeklēšanas metodes jutību, raksta "Neatkarīgā Rīta Avīze".

Valsts asinsdonoru centrs (VADC) no šāgada 1. augusta ir uzlabojis vīrusu molekulārās izmeklēšanas metodes jutību. Tas ļaus diagnosticēt hepatīta C vīrusa, hepatīta В vīrusa un HIV daļiņu klātbūtni donoru asinīs daudz mazākā koncentrācijā un īsākā laikā pēc vīrusa iekļūšanas organismā.

Pagājušajā gadā VADC asins analīzēs atklāti 10 HIV inficētu donoru, 88 ar hepatīta C vīrusu inficēti donori, 34 ar hepatīta В vīrusu inficēti donori un 24 sifilisa gadījumi. Šo donoru ziedotās asinis netiek izmantotas. Visbiežāk gan donoriem tiek atteikts nevis inficēšanās, bet gan neatbilstoša hemoglobīna līmeņa dēļ asinīs, tie ir 35-46 procenti no atteikuma gadījumiem.

VADC speciālisti Neatkarīgajai iezīmē, kas notiek brīdī, kad potenciālais donors ierodas asinsdonoru centrā. Pēc formalitāšu nokārtošanas (starp citu, obligāti jānorāda bankas konts, uz kuru tiks pārskaitīta atlīdzība) cilvēkam jāaizpilda anketa un jādodas pie ārsta. Ārsts ar donoru veic pārrunas un pirmsdonācijas eksprestestēšanu, tas ir, nosaka hemoglobīna līmeni, pēcāk C hepatīta eksprestestu, kā arī izmēra asisnsspiedienu, pulsu, un, ja visi rādītāji ir normas robežās, donoram tiek atļauts ziedot asinis. «Asins ziedošanas laikā katram donoram tiek ņemti asins paraugi, ko vēlāk laboratoriski izmeklē. Ja visi izmeklēšanas rezultāti ir negatīvi, tad asins komponents ir derīgs pārliešanai,» Neatkarīgajai stāsta Zane Mousavi no VADC. Viņa uzsver, ka pilnasinis netiek pārlietas. Tās tiek sadalītas komponentos.

Paņemtos asins paraugus izmeklē laboratoriski – vai tajos nav В un C vīrushepatītu, sifilisa izraisītāju un HIV. Paraugi laboratorijā uzglabājas vismaz divas dienas, bet vēlāk pēc izmeklēšanas katrs paraugs vēl tiek uzglabāts piecus gadus kopā ar analīžu rezultātiem. Ja kādā paraugā atklāj infekciju, to nosūta uz Latvijas Infektoloģijas centru apstiprināšanai.

Virušu molekulāra izmeklēšana kā papildu izmeklējums VADC ieviesta kopš 2008. gada. Sākotnēji donoru asinis tika izmeklētas minikopās pa 24 paraugiem, bet pēc jaunajām izmaiņām (uzlabota metodes jutība) molekulārie izmeklējumi tiek veikti minikopās pa sešiem paraugiem, kas ir palielinājis metodes spēju noteikt vīrusu klātbūtni vismaz par četrām reizēm. Tas vēl ātrāk ļaus donoram atklāt inficēšanos un izslēgs iespēju, ka asins saņēmējs varētu inficēties ar vīrusiem. Ar molekulāras izmeklēšanas metodi papildus seroloģiski atklātajiem vīrusiem (asins analīzēs pērn atklāti HIV, hepatīta C un В vīruss, sifiliss) tika konstatēta vīrusu klātbūtne paraugos, kas seroloģiski bija negatīvi. Tā 2015. gadā papildu izmeklējumā tika atklāta hepatīta C vīruss pieciem donoriem, HIV vienam donoram, bet hepatīta В vīruss diviem donoriem.

Mousavi atgādina, ka katrs donors var interesēties par laboratoriskās izmeklēšanas rezultātiem, zvanot pa bezmaksas tālruni 80000003. Ja izmeklēšanas rezultātos nebūs atklātas nekādas novirzes, informāciju donors varēs saņemt pēc piecām darba dienām pēc asins ziedošanas. Ja rezultāti norādīs uz iespējamu inficēšanos, donoru aicinās ierasties pie ārsta uz pārrunām, ņemot līdzi personu apliecinošu dokumentu. Rezultātus VADC nenosūta ne elektroniski, ne pa pastu. Analīžu rezultātus donoram paziņo tikai personīgi. 75 procenti ierodas uz konsultāciju pie ārsta, par pārējiem informē ģimenes ārstu.

Tomēr ne tikai infekciju dēļ atsaka asins ziedošanu. Tam ir vairāku iemeslu virkne. Pērn visbiežākais iemesls bija hemoglobīna līmeņa neatbilstība. Atteikuma iemesli ir arī neatbilstošas vēnas, asinsspiediens, akūta slimība, neatbilstošs svars, lietots alkohols, medikamenti, tetovējumi, pīrsingi, bijusi ķirurģiska iejaukšanās, piesūkusies ērce, svaigi durtas vēnas, arī ģībonis. Salīdzinot ar 2014. gadu, 2015. gadā atteikumu skaits samazinājies. Asins komponentus noraksta arī vēlāk, ja tiek atklāts, ka asinis nederēs, piemēram, atrastas antivielas, vīrusi, hemolīze asins paraugā.

DONORI LATVIJĀ

2015. gadā Latvijā kopā asins ziedošanai piereģistrēti 32 987 asins donori, tas ir 16,8 uz 1000 iedzīvotājiem jeb 1,68%;

2015. gadā donācijai reģistrēti 8658 pirmreizējie donori, no viņiem pilnas asins devas Latvijā nodevuši kopā 8576 pirmreizējie donori;

2015. gadā Valsts asinsdonoru centrā seroloģiski (asins analīzēs) atklāti 10 HIV inficēti donori, 88 ar hepatīta C vīrusu inficēti donori, 34 ar hepatīta В vīrusu inficēti donori un 24 sifilisa gadījumi