Drukāt

Vai ventspilnieki ir gatavi pieņemt izaicinājumu ziedot asinis regulāri vismaz trīs reizes gadā?

Pirms dažām dienām Govs Koloss Ventspilī ieguva jaunu rotu – Lielvārdes jostu. Tā Valsts Asinsdonoru centrs aicina ventspilniekus un pilsētas apkārtnes iedzīvotājus pieņemt izaicinājumu un doties ziedot asinis tepat Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā.

Bieži cilvēki nezin, ka vīrieši asinis var ziedot 6 reizes, sievietes - 4 reizes gadā, starp asins nodošanas reizēm ievērojot vismaz 9 nedēļu intervālu. Tas ir svarīgi, jo Latvijā ik dienu nepieciešams, lai asinis ziedotu vismaz 150 cilvēki, kopā gadā ziedojot 54 750 devas asiņu. 2013. un 2014. gadā katrā ir noziedotas gandrīz 53 000 devas asiņu, tomēr tas ir nepietiekami, lai pilnībā nodrošinātu visu pieprasījumu un būtu gatavi neparedzētiem gadījumiem. Ventspilī Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļā 2014. gadā kopā asinis ziedot bija atnākuši 710 cilvēki no tiem 443 vīrieši un 267 sievietes, kopā noziedojot 1336 devas jeb apmēram 668 litrus asiņu, kas ir aptuveni 2,5% no visām Latvijā saziedotajām asinīm.

Parasti donoru aktivitāte īpaši samazinās vasaras mēnešos un garo svētku laikā, kad, dodoties atvaļinājumā, cilvēkiem prātā ir ceļojumi, atpūta vai dārza darbi, nevis asins ziedošana. Tāpēc ar atgādinājumu, ka mēs visi esam saistīti un kādu dienu asinis var vajadzēt jebkuram no mums, Valsts asinsdonoru centrs (VADC) īsteno informatīvu kampaņu „Mums ir viena asinsrite”. Kampaņas mērķis ir piesaistīt jaunus donorus un mainīt esošo donoru ieradumus, aicinot cilvēkus ziedot asinis regulāri vismaz trīs reizes gadā, tai skaitā atvaļinājumu un garo brīvdienu laikā.

Ventspilī asinis var ziedot Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas 1. korpusā Asins sagatavošanas nodaļā (Inženieru iela 60). Asinis var nodot: pirmdienās un piektdienās no plkst. 8:00 - 10:00. Lai netērētu savu laiku lieki, ieteicams iepriekš pieteikties slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļā: tālruņi uzziņām 63632092 un 63620947. Pirms doties ziedot asinis aicinām arī pārliecināties Valsts Asinsdonoru centra tīmekļa vietnē www.donors.lv vai jūsu asins grupas asinis šobrīd ir nepieciešamas.

Baiba Griķe, Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļas vadītāja stāsta: „Asins ziedošana nebeidzas ar paciņu, kurā pildās jūsu asinis un medicīnas personālu apkārt. Katra noziedotā asins lāse tiek izmantota, lai kādam glābtu dzīvību vai palīdzētu pārdzīvot smagu traumu. Viens donors var izglābt līdz pat trīs cilvēku dzīvību. Paldies venstpilniekiem, kas jau ir pabijuši pie mums, un tos, kas vēlas kļūt par donoru, aicinām nākt un pamēģināt būt par daļu no kāda cita veselības vai dzīvības!”

Atgādinām, ka par asins donoru var kļūt personas vecumā no 18 līdz 65 gadiem; sver ne mazāk par 50 kg; dienā pirms asins nodošanas nav lietojis alkoholu; ir paēdis, izgulējies, atpūties, jūties labi; ir vesels un pēdējā laikā nav slimojis; pirms tam ir lietojis veselīgu uzturu un daudz šķidruma. Ziedojot asins, nepieciešams uzrādīt personu apliecinošu dokumentu – pasi, ID karti vai autovadītāja apliecību. Asins nodošana nekaitē cilvēka veselībai. Nododot asins, organismā tiek stimulēta asinsrades sistēma un atjaunots asins sastāvs.

Informācijai:
Gunta Misāne, kampaņas reģionālo pasākumu koordinatore
29115356