Drukāt

Vai valmierieši ir gatavi pieņemt izaicinājumu ziedot asinis regulāri vismaz trīs reizes gadā?

Pirms dažām dienām skulptūra „Valmieras puikas” ieguva jaunu rotu – Lielvārdes jostu. Tā Valsts Asinsdonoru centrs aicina valmieriešus un pilsētas apkārtnes iedzīvotājus pieņemt izaicinājumu un doties ziedot asinis tepat Valmierā – Vidzemes slimnīcā.

Bieži cilvēki nezin, ka vīrieši asinis var ziedot 6 reizes, sievietes - 4 reizes gadā, starp asins nodošanas reizēm ievērojot vismaz 9 nedēļu intervālu. Protams, ne vienmēr izdodas atrast laiku tik daudzas reizes, tomēr būtu vēlams ievērot regularitāti un ziedot asinis vismaz trīs reizes gadā. Tas ir svarīgi, jo Latvijā ik dienu nepieciešams, lai asinis ziedotu vismaz 150 cilvēki, kopā gadā ziedojot 54 750 devas asiņu. 2013. un 2014. gadā katrā ir noziedotas gandrīz 53 000 devas asiņu, tomēr tas ir nepietiekami, lai pilnībā nodrošinātu visu pieprasījumu un būtu gatavi neparedzētiem gadījumiem. Valmierā Asins sagatavošanas nodaļā  2014. gadā kopā asinis ziedot bija atnākuši 1065 cilvēki no tiem 491 vīrietis un  574 sievietes, kopā noziedojot 2555 devas jeb apmēram 1277 litrus asiņu, kas ir gandrīz 5% no visām Latvijā saziedotajām asinīm. Jāatzīmē, ka šī gada pirmajā pusgadā Valmierā donori bijuši nedaudz aktīvāki nekā pagājušā gada pirmajā pusgadā, šogad noziedojot par 41 asinis devu vairāk. 

Parasti donoru aktivitāte īpaši samazinās vasaras mēnešos un garo svētku laikā, kad, dodoties atvaļinājumā, cilvēkiem prātā ir ceļojumi, atpūta vai dārza darbi, nevis asins ziedošana. Tāpēc ar atgādinājumu, ka mēs visi esam saistīti un kādu dienu asinis var vajadzēt jebkuram no mums, Valsts Asinsdonoru centrs (VADC) īsteno informatīvu kampaņu „Mums ir viena asinsrite”. Kampaņas mērķis ir piesaistīt jaunus donorus un mainīt esošo donoru ieradumus, aicinot cilvēkus ziedot asinis regulāri vismaz trīs reizes gadā, tai skaitā atvaļinājumu un garo brīvdienu laikā.

Valmierā asinis var ziedot Vidzemes slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļā (Jumaras ielā 195) pirmdienās un trešdienās no plkst. 8:00 - 12:00. Pirms doties ziedot asinis, ieteicams iepriekš pieteikties slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļā: tālrunis uzziņām 64202533. Aicinām arī pārliecināties Valsts Asinsdonoru centra tīmekļa vietnē www.donors.lv vai jūsu asinsgrupas asinis šobrīd ir nepieciešamas.

Inguna Krivicka, Vidzemes slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļas vadītāja: „Paldies visiem mūsu pilsētas un apkārtējo novadu aktīvajiem donoriem, kas jau ir iesaistījušies šajā labdarības misijā. Pateicoties jūsu atsaucībai Vidzemes slimnīcas pacienti pilnībā tiek apgādāti ar asins komponentiem, varam uzkrāt arī nelielas rezerves. Aicinām arī asinis ziedot nevis kampaņveidīgi, reizēm atsaucoties uz aicinājumiem, bet ziedot regulāri. Tāpēc mūsu darba princips ir regulārs, plānots ikdienas darbs, savas donoru rezerves izveidošana un regulāri kontakti. Lai mums būtu kopējā asinsrite, jāsaprot, ka asinis arī jāziedo izvērtējot kāda asins grupa pašreiz ir vajadzīga pacientiem. Tieši tāpēc lūdzam pieteikt savu vizīti, vienoties par asins ziedošanas laiku pa tālruni. Ziedojiet asinis un lepojaties ar to, ka esat līdzcietīgs un gribat būt donors! Aiciniet to darīt arī savus draugus un citus līdzcilvēkus”.

Par asins donoru var kļūt personas vecumā no 18 līdz 65 gadiem; sver ne mazāk par 50 kg; dienā pirms asins nodošanas nav lietojis alkoholu; ir paēdis, izgulējies, atpūties, jūties labi; ir vesels un pēdējā laikā nav slimojis; pirms tam ir lietojis veselīgu uzturu un daudz šķidruma. Ziedojot asins, nepieciešams uzrādīt personu apliecinošu dokumentu – pasi, ID karti vai autovadītāja apliecību. Asins nodošana nekaitē cilvēka veselībai. Nododot asins, organismā tiek stimulēta asinsrades sistēma un atjaunots asins sastāvs.

Informācijai:
Gunta Misāne, kampaņas reģionālo pasākumu koordinatore
29115356