Drukāt

Vai rēzeknieši ir gatavi pieņemt izaicinājumu ziedot asinis regulāri vismaz trīs reizes gadā?

Pagājušajā un šajā nedēļā piemineklis Antonam Kūkojam ieguva jaunu rotu – Lielvārdes jostu. Tā Valsts Asinsdonoru centrs aicināja rēzekniešus un pilsētas apkārtnes iedzīvotājus pieņemt izaicinājumu un doties ziedot asinis tepat VADC Rēzeknes filiālē.

Bieži cilvēki nezin, ka vīrieši asinis var ziedot 6 reizes, sievietes - 4 reizes gadā, starp asins nodošanas reizēm ievērojot vismaz 9 nedēļu intervālu. Protams, ne vienmēr izdodas atrast laiku tik daudzas reizes, tomēr būtu vēlams ievērot regularitāti un ziedot asinis vismaz trīs reizes gadā. Tas ir svarīgi, jo Rīgā ik dienu nepieciešams, lai asinis ziedotu vismaz 150 cilvēki, kopā gadā ziedojot 54 750 devas asiņu. 2013. un 2014. gadā katrā ir noziedotas gandrīz 53 000 devas asiņu, tomēr tas ir nepietiekami, lai pilnībā nodrošinātu visu pieprasījumu un būtu gatavi neparedzētiem gadījumiem.

VADC Latgales filiālē, kas pieņem gan savās telpās Rēzeknē, gan regulāri dodas izbraukumos pie donoriem Latgalē un Vidzemē, 2014. gadā kopā asinis ziedot bija atnākuši 4684 cilvēki no tiem 2208 vīrieši un 2477 sievietes, kopā noziedojot 7744 devas jeb apmēram 3484 litrus asiņu, kas ir aptuveni 15% no visām Latvijā saziedotajām asinīm.

Atzīmējot pārcelšanos uz jaunajām telpām, VADC Latgales filiāle no 14. -18. septembrim rīkoja Donoru nedēļu, kuras laikā ikviens bija aicināts ziedot asinis gan VADC telpās Rēzeknē, gan izbraukumos.  Šajā nedēļā aicinājumam atsaucās 151 cilvēks (tajā skaitā Dagdā 79 un Viļakas robežsardzē 46) no tiem gan 12 cilvēki netika pieņemti dažādu iemeslu dēļ, piemēram, vispārējas veselības problēmas, ērces kodums, zems hemoglobīna līmenis asinīs. Priecē tas, ka atnākušo vidū bija 11 jauni donori, kas, cerams, nāks ziedot asinis arī turpmāk regulāri.

Rēzeknē asinis var ziedot arī turpmāk regulāri VADC Latgales filiālē Rēzeknes slimnīcā (18.novembra ielā 41, 4. stāvā), pirmdien, trešdien, piektdien no 8:00 līdz 15:00. Kā arī VADC Latgales filiāles izbraukumos, kuru sarakstam var sekot šeit. Tālrunis uzziņām: 64623704. Pirms došanās ziedot asinis pārliecinieties VADC tīmekļa vietnē www.donors.lv vai jūsu asinsgrupas asinis šobrīd ir nepieciešamas.

Atgādinām, ka par asins donoru var kļūt personas vecumā no 18 līdz 65 gadiem; sver ne mazāk par 50 kg; dienā pirms asins nodošanas nav lietojis alkoholu; ir paēdis, izgulējies, atpūties; jūtas labi, ir vesels un pēdējā laikā nav slimojis; pirms tam ir lietojis veselīgu uzturu un daudz šķidruma. Ziedojot asins, nepieciešams uzrādīt personu apliecinošu dokumentu – pasi, ID karti vai autovadītāja apliecību. Nepieciešams līdzi paņemt arī bankas konta numuru. Asins nodošana nekaitē cilvēka veselībai. Nododot asins, organismā tiek stimulēta asinsrades sistēma un atjaunots asins sastāvs.

Donoru nedēļa notika VADC kampaņas „Mums ir viena asinsrite” ietvaros, kas tiek īstenota, lai atgādinātu, ka mēs visi esam saistīti un kādu dienu asinis var vajadzēt jebkuram no mums. Kampaņai izvēlēts ļoti simbolisks vizuālais risinājums – Lielvārdes josta, kurai sāk aptrūkties sarkanais pavediens.

Informācijai par kampaņu
VADC kampaņas „Mums ir viena asinsrite” laikā ar TV, radio un drukātām preses reklāmām tiek atgādināts, ka visi esam vienoti vajadzībā pēc stabilām asins rezervēm un varam ziedot trīs reizes gadā. Kampaņai izvēlēts ļoti simbolisks vizuālais risinājums – Lielvārdes josta, kurai sāk aptrūkties sarkanais pavediens. Kampaņas reklāmas klips apskatāms šeit. Potenciālie un esošie donori tiek uzrunāti arī caur sociālajiem medijiem – Draugiem.lv, Facebook, Twitter  – un īpašā digitālā aplikācijā aicināti atzīmēties tie, kas asinis jau ziedojuši. 

Kampaņas laikā VADC izaicina uzņēmumus, pašvaldības, nevalstiskās organizācijas, valsts iestādes, sabiedrībā pazīstamus cilvēkus un ikvienu no mums – ziedot asinis, publicēt vizuālu apliecinājumu sociālajos medijos un, izmantojot mirkļbirku #Izaicinajumsdziviba, mest tālāk izaicinājumu draugiem, paziņām, sadarbības partneriem, konkurentiem vai kaimiņam – ziedot asinis, lai nevienam šovasar nepietrūkst asiņu. Akcijas rezultātiem var sekot www.vadc.gov.lv/izaicinajums

Augustā septiņās pilsētās – Daugavpils, Jēkabpils, Jelgava, Liepāja, Rēzekne, Valmiera, Ventspils – tiek izvietotas pilsētvides instalācijas, kā arī notiek citi pasākumi. VADC kampaņu īsteno Bounce reklāmas aģentūra (SIA „Triple Bounce”)

Informācijai:
Gunta Misāne, kampaņas reģionālo pasākumu koordinatore
29115356