Drukāt

Vai liepājnieki ir gatavi pieņemt izaicinājumu ziedot asinis regulāri vismaz trīs reizes gadā?

Vakar Zivju iela pie Liepājas Latviešu biedrības nama ieguva jaunu rotu–Lielvārdes jostu. Tā Valsts Asinsdonoru centrs aicina liepājniekus un pilsētas apkārtnes iedzīvotājus pieņemt izaicinājumu un doties ziedot asinis tepat Liepājas reģionālajā slimnīcā.

Bieži cilvēki nezin, ka vīrieši asinis var ziedot 6 reizes, sievietes - 4 reizes gadā, starp asins nodošanas reizēm ievērojot vismaz 9 nedēļu intervālu. Protams, ne vienmēr izdodas atrast laiku tik daudzas reizes, tomēr būtu vēlams ievērot regularitāti un ziedot asinis vismaz trīs reizes gadā. Tas ir svarīgi, jo Latvijā ik dienu nepieciešams, lai asinis ziedotu vismaz 150 cilvēki, kopā gadā ziedojot 54 750 devas asiņu. 2013. un 2014. gadā katrā ir noziedotas gandrīz 53 000 devas asiņu, tomēr tas ir nepietiekami, lai pilnībā nodrošinātu visu pieprasījumu un būtu gatavi neparedzētiem gadījumiem. Liepājas reģionālās slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļā 2014. gadā kopā asinis ziedot bija atnākuši 1437 cilvēki no tiem  710 vīrieši un  727 sievietes, kopā noziedojot 2718 devas jeb apmēram 1360 litrus asiņu, kas ir aptuveni 5% no visām Latvijā saziedotajām asinīm. 

Parasti donoru aktivitāte īpaši samazinās vasaras mēnešos un garo svētku laikā, kad, dodoties atvaļinājumā, cilvēkiem prātā ir ceļojumi, atpūta vai dārza darbi, nevis asins ziedošana. Tāpēc ar atgādinājumu, ka mēs visi esam saistīti un kādu dienu asinis var vajadzēt jebkuram no mums, Valsts Asinsdonoru centrs (VADC) īsteno informatīvu kampaņu „Mums ir viena asinsrite”. Kampaņas mērķis ir piesaistīt jaunus donorus un aicināt jau esošos donorus ziedot asinis regulāri vismaz trīs reizes gadā, tai skaitā atvaļinājumu un garo brīvdienu laikā.

Reaģējot uz dažu asins grupu rezervju samazināšanos, pirmdien Valsts Asinsdonoru centrs rīkoja īpašu izbraukumu Liepājas Latviešu biedrības namā. Šajā dienā aicinājumam atsaucās 90 cilvēki, tiesa no atnākušajiem 30 cilvēki netika pieņemti dažādu iemeslu dēļ, piemēram, vispārējas veselības problēmas, ērces kodums, zems hemoglobīna līmenis asinīs. Priecē tas, ka atnākušo vidū bija 19 jauni donori, kas, cerams, nāks ziedot asinis arī turpmāk regulāri.

Tie cilvēki, kas netika šajā dienā ir laipni aicināti asinis ziedot Liepājas reģionālās slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļā, Slimnīcas ielā 25 pirmdienās, otrdienās no plkst. 8:15 - 10:00 un trešdienās no 8:15 - 12:00. Pirms doties ziedot asinis, iepriekš jāpiesakās Asins sagatavošanas nodaļā pa tālruni 63403229 vai 26557743. Aicinām arī pārliecināties Valsts Asinsdonoru centra tīmekļa vietnē www.donors.lv vai jūs pašreiz varat ziedot asinis.

Guna Zeme, Liepājas reģionālās slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļas vadītāja uzsver: „Paldies visiem Liepājas un apkārtnes donoriem par atsaucību, atsaucoties nodot asinis gan tagad vasarā, gan visu gadu, kā arī par sapratni, ja konkrētās asinsgrupas asinis kādā laika sprīdī nav nepieciešamas. Liels paldies arī Liepājas domei par donoru atbalstu. Un, protams, liels paldies arī nodaļas kolektīvam par ieguldīto darbu. Vēlētos tikai, lai būtu lielāka sapratne un atbalsts donoriem no visu darba devēju puses, jo neviens nevar zināt, kas ar Tevi var notikt rīt”.

Atgādinām, ka par asins donoru var kļūt personas vecumā no 18 līdz 65 gadiem; sver ne mazāk par 50 kg; dienā pirms asins nodošanas nav lietojis alkoholu; ir paēdis, izgulējies, atpūties, jūties labi; ir vesels un pēdējā laikā nav slimojis; pirms tam ir lietojis veselīgu uzturu un daudz šķidruma. Ziedojot asins, nepieciešams uzrādīt personu apliecinošu dokumentu – pasi, ID karti vai autovadītāja apliecību. Asins nodošana nekaitē cilvēka veselībai. Nododot asins, organismā tiek stimulēta asinsrades sistēma un atjaunots asins sastāvs.

Informācijai:
Gunta Misāne, kampaņas reģionālo pasākumu koordinatore
29115356,