Drukāt

Vai jelgavnieki ir gatavi pieņemt izaicinājumu ziedot asinis regulāri vismaz trīs reizes gadā?

Šonedēļ skulptūra-strūklaka „Jelgavas students” ieguva jaunu rotu – Lielvārdes jostu. Tā Valsts Asinsdonoru centrs (VADC) aicina jelgavniekus un pilsētas apkārtnes iedzīvotājus pieņemt izaicinājumu un doties ziedot asinis tepat Jelgavas pilsētas slimnīcā.

Bieži cilvēki nezin, ka vīrieši asinis var ziedot 6 reizes, sievietes - 4 reizes gadā, starp asins nodošanas reizēm ievērojot vismaz 9 nedēļu intervālu. Protams, ne vienmēr izdodas atrast laiku tik daudzas reizes, tomēr būtu vēlams ievērot regularitāti un ziedot asinis vismaz trīs reizes gadā. Tas ir svarīgi, jo Latvijā ik dienu nepieciešams, lai asinis ziedotu vismaz 150 cilvēki, kopā gadā ziedojot 54 750 devas asiņu. 2013. un 2014. gadā katrā ir noziedotas gandrīz 53 000 devas asiņu, tomēr tas ir nepietiekami, lai pilnībā nodrošinātu visu pieprasījumu un būtu gatavi neparedzētiem gadījumiem. Jelgavas pilsētas slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļā  2014. gadā kopā asinis ziedot bija atnākuši 1250 cilvēki no tiem  658 vīrieši un  592 sievietes, kopā noziedojot 2130 devas jeb apmēram 1065 litrus asiņu, kas ir aptuveni 4% no visām Latvijā saziedotajām asinīm. Jāatzīmē, ka šī gada pirmajā pusgadā Jelgavā donori bijuši nedaudz aktīvāki nekā pagājušā gada pirmajā pusgadā, šogad noziedojot par 308 asinis devām vairāk. 

Parasti donoru aktivitāte īpaši samazinās vasaras mēnešos un garo svētku laikā, kad, dodoties atvaļinājumā, cilvēkiem prātā ir ceļojumi, atpūta vai dārza darbi, nevis asins ziedošana. Tāpēc ar atgādinājumu, ka mēs visi esam saistīti un kādu dienu asinis var vajadzēt jebkuram no mums, VADC īsteno informatīvu kampaņu „Mums ir viena asinsrite”. Kampaņas mērķis ir piesaistīt jaunus donorus un mainīt esošo donoru ieradumus, aicinot cilvēkus ziedot asinis regulāri vismaz trīs reizes gadā, tai skaitā atvaļinājumu un garo brīvdienu laikā.

Reaģējot uz dažu asins grupu rezervju samazināšanos, piektdien  VADC rīkoja īpašu specializētā donoru autobusa izbraukumu Jelgavā Hercoga Jēkaba laukumā. Šajā dienā aicinājumam atsaucās 70 cilvēki, un tikai 10 cilvēki netika pieņemti dažādu iemeslu dēļ, piemēram, vispārējas veselības problēmas, ērces kodums, zems hemoglobīna līmenis asinīs. Priecē tas, ka atnākušo vidū bija 17 jauni donori, kas, cerams, nāks ziedot asinis arī turpmāk regulāri.

Jelgavā asinis var ziedot Jelgavas pilsētas slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļā (Brīvības bulvārī 6, 3. stāvā), pirmdienās, otrdienās no plkst. 8:00 - 11:00 un trešdienās no 14:00 - 18:00. Pirms doties ziedot asinis, ieteicams iepriekš pieteikties slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļā: tālrunis uzziņām 63026668 un 63030133. Aicinām arī pārliecināties Valsts Asinsdonoru centra tīmekļa vietnē www.donors.lv vai jūsu asinsgrupas asinis šobrīd ir nepieciešamas.

Atgādinām, ka par asins donoru var kļūt personas vecumā no 18 līdz 65 gadiem; sver ne mazāk par 50 kg; dienā pirms asins nodošanas nav lietojis alkoholu; ir paēdis, izgulējies, atpūties, jūties labi; ir vesels un pēdējā laikā nav slimojis; pirms tam ir lietojis veselīgu uzturu un daudz šķidruma. Ziedojot asins, nepieciešams uzrādīt personu apliecinošu dokumentu – pasi, ID karti vai autovadītāja apliecību. Asins nodošana nekaitē cilvēka veselībai. Nododot asins, organismā tiek stimulēta asinsrades sistēma un atjaunots asins sastāvs.

Informācijai:
Gunta Misāne, kampaņas reģionālo pasākumu koordinatore
29115356,