Drukāt

Vai jēkabpilieši ir gatavi pieņemt izaicinājumu ziedot asinis regulāri vismaz trīs reizes gadā?

Pirms dažām dienām vides mākslas objekts “Svari” Jēkabpilī ieguva jaunu rotu–Lielvārdes jostu. Tā Valsts Asinsdonoru centrs aicina jēkabpiliešus un pilsētas apkārtnes iedzīvotājus pieņemt izaicinājumu un doties ziedot asinis Jēkabpils reģionālajā slimnīcā

Bieži cilvēki nezin, ka vīrieši asinis var ziedot 6 reizes, sievietes - 4 reizes gadā, starp asins nodošanas reizēm ievērojot vismaz 9 nedēļu intervālu. Protams, ne vienmēr izdodas atrast laiku tik daudzas reizes, tomēr būtu vēlams ievērot regularitāti un ziedot asinis vismaz trīs reizes gadā. Tas ir svarīgi, jo Latvijā ik dienu nepieciešams, lai asinis ziedotu vismaz 150 cilvēki, kopā gadā ziedojot 54 750 devas asiņu. 2013. un 2014. gadā katrā ir noziedotas gandrīz 53 000 devas asiņu, tomēr tas ir nepietiekami, lai pilnībā nodrošinātu visu pieprasījumu un būtu gatavi neparedzētiem gadījumiem. Jēkabpils reģionālās slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļā 2014. gadā kopā asinis ziedot bija atnākuši 644 cilvēki no tiem 320 vīrieši un  324 sievietes, kopā noziedojot 1114 devas jeb apmēram 557 litrus asiņu, kas ir aptuveni 2% no visām Latvijā saziedotajām asinīm. Jāatzīmē, ka šī gada pirmajā pusgadā Jēkabpilī donori bijuši nedaudz aktīvāki nekā pagājušā gada pirmajā pusgadā, šogad noziedojot par 91 asinis devu vairāk. 

Parasti donoru aktivitāte īpaši samazinās vasaras mēnešos un garo svētku laikā, kad, dodoties atvaļinājumā, cilvēkiem prātā ir ceļojumi, atpūta vai dārza darbi, nevis asins ziedošana. Tāpēc ar atgādinājumu, ka mēs visi esam saistīti un kādu dienu asinis var vajadzēt jebkuram no mums, Valsts Asinsdonoru centrs (VADC) īsteno informatīvu kampaņu „Mums ir viena asinsrite”. Kampaņas mērķis ir piesaistīt jaunus donorus un mainīt esošo donoru ieradumus, aicinot cilvēkus ziedot asinis regulāri vismaz trīs reizes gadā, tai skaitā atvaļinājumu un garo brīvdienu laikā.

19. augustā, kad Jēkabpils reģionālā slimnīca īpaši aicināja nākt ziedot asinis, atnākušie cilvēki bija ļoti atsaucīgi. Priecē tas, ka atnākušo vidū bija 8 jauni donori, kas, cerams, nāks ziedot asinis arī turpmāk regulāri.

Dace Teilāne, Jēkabpils reģionālās slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļas vadītāja  uzsver: „Pateicamies tiem, kas jau regulāri nāk nodot asinis pie mums uz Jēkabpils reģionālo slimnīcu, kā arī tiem jēkabpiliešiem, kas atsaucās īpašajam donoru dienas aicinājumam 19.augustā. Asins ziedošana nebeidzas ar mūsu telpu apmeklējumu – jūsu ziedotās asinis var glābt kādam dzīvību vai palīdzēt pārvarēt smagu hronisku saslimšanu. Paldies jums par dalīšanos ar visdārgāko! Turklāt daudzi donori pēc asins nodošanas jūtas ne tikai gandarīti, bet arī veselāki, jo, asinīm atjaunojoties, uzlabojas arī vispārējais veselības stāvoklis”.

Jēkabpilī asinis var ziedot Jēkabpils reģionālajā slimnīcā Asins sagatavošanas nodaļā (Stadiona ielā 1 (Ambulatorajā daļā 2.stāvā) pirmdienās no 12:00-15:00 un otrdienās no 9:00 – 13:00. Tālrunis uzziņām: 65237853. Vajadzība pēc konkrētās asinsgrupas asinīm mainās katru dienu. Pirms ziedot asinis, ieskaties www.donors.lv.

Atgādinām, ka par asins donoru var kļūt personas vecumā no 18 līdz 65 gadiem; sver ne mazāk par 50 kg; dienā pirms asins nodošanas nav lietojis alkoholu; ir paēdis, izgulējies, atpūties, jūties labi; ir vesels un pēdējā laikā nav slimojis; pirms tam ir lietojis veselīgu uzturu un daudz šķidruma. Ziedojot asins, nepieciešams uzrādīt personu apliecinošu dokumentu – pasi, ID karti vai autovadītāja apliecību. Asins nodošana nekaitē cilvēka veselībai. Nododot asins, organismā tiek stimulēta asinsrades sistēma un atjaunots asins sastāvs.

Atceries - ziedojot asins, nepieciešams uzrādīt personu apliecinošu dokumentu – pasi, ID karti vai autovadītāja apliecību. Nepieciešams līdzi paņemt arī bankas konta numuru, jo no 1. augusta donoriem kompensācija tiek ieskaitīta bankas kontā.

Informācijai:
Gunta Misāne, kampaņas reģionālo pasākumu koordinatore
29115356,