Drukāt

Aptauja: Lai kļūtu par asins donoru, svarīgs ir līdzcilvēku piemērs un to sniegtā informācija

Gandrīz 39% no asins donoriem informāciju par iespējām ziedot asinis uzzinājuši no draugiem, radiem, paziņām, 20% informāciju atraduši internetā, bet 15% redzējuši reklāmu TV vai dzirdējuši radio reklāmu.

"Aptauja, kurā piedalījās 912 asins donori no visas Latvijas, notika šī gada jūlijā un augustā visās vietās Latvijā, kurās iespējams ziedot asinis. Aptaujā donoriem tika vaicāts par svarīgākajiem iemesliem, kāpēc tie ziedojuši asinis, iemesliem, kāpēc viņuprāt citi cilvēki neziedo asinis un informācijas avotiem, kur uzzinājuši par iespējām ziedot asinis.
Vairāk nekā 80% aptaujāto asins donoru norāda, ka galvenais iemesls ziedot asinis ir vēlme palīdzēt līdzcilvēkiem, paveikt kaut ko labu, 50% svarīgas ir zināšanas par asins ziedošanas pozitīvo ietekmi uz paša veselību, bet 28% lēmumu iespaidojis draugu, radu un paziņu piemērs. Tikai 20% norādījuši, ka svarīgs iemesls ir arī kompensācija vai papildus brīvdiena, ko saņem asins donori.
Vaicāti par iemesliem, kāpēc viņuprāt citi cilvēki neziedo asinis, asins donori kā svarīgāko iemeslu min šo cilvēku veselības problēmas (69,3%), bailes no sāpēm, asinīm, ārstiem (60,75%) un izpratnes trūkumu par asins ziedošanas nozīmi (54,6%).

„Šī aptauja parāda cik svarīga nozīmē ir donoru personīgajiem piemēriem. Tam ir lielāka ietekme nekā reklāmām vai medijiem,” saka Valsts Asinsdonoru centra direktore Iveta Ozoliņa „Tāpēc aicinām katru donoru izstāstīt savu pieredzi draugiem, radiem un paziņām. Pastāstiet, ko tas jums nozīmē, maziniet viņu bažas un izstāstiet, kur var ziedot un kas jāievēro ziedojot asinis. Vai vēl labāk – nākamreiz ejot ziedot asinis, paņemiet līdzi kādu no saviem raugiem, radiem, paziņām! Izglābtie cilvēki būs jums pateicīgi.”

Jaunu donoru piesaistīšana ir īpaši svarīga šobrīd, kad Valsts Asinsdonoru centrā ir gandrīz visu asins grupu nepietiekošas rezerves.

Donori aicināti asinis ziedot katru dienu VADC telpās Rīgā (Sēlpils iela 9). Darba laiki: Pirmdien: 8:00-19:00, Otrdien: 8:00-17:00, Trešdien: 8:00-17:00, Ceturtdien: 8:00-19:00, Piektdien: 8:00-15:00. VADC Latgales filiālē Rēzeknē aicinām ziedot asinis pirmdienās, trešdienās un piektdienās no plkst. 8.00 līdz 15.00 (SIA „Rēzeknes slimnīca” telpās, 18.novembra ielā 41, 4. stāvā). VADC un VADC Latgales filiāle regulāri dodas izbraukumos pie donoriem. Ar izbraukumu grafiku var iepazīties donors.lv tīmekļa vietnē. Iespēja ziedot asinis regulāri ir arī šādās pilsētās: Daugavpils, Jēkabpils, Jelgava, Liepāja, Rēzekne, Valmiera, Ventspils. Precīzas adreses un darba laiki šeit. 

Aptauja notika VADC kampaņas „Mums ir viena asinsrite” ietvaros, kas tiek īstenota, lai atgādinātu, ka mēs visi esam saistīti un kādu dienu asinis var vajadzēt jebkuram no mums. Kampaņai izvēlēts ļoti simbolisks vizuālais risinājums – Lielvārdes josta, kurai sāk aptrūkties sarkanais pavediens.

Informācijai par kampaņu
VADC kampaņas „Mums ir viena asinsrite” laikā ar TV, radio un drukātām preses reklāmām tiek atgādināts, ka visi esam vienoti vajadzībā pēc stabilām asins rezervēm un varam ziedot trīs reizes gadā. Kampaņai izvēlēts ļoti simbolisks vizuālais risinājums – Lielvārdes josta, kurai sāk aptrūkties sarkanais pavediens.
Potenciālie un esošie donori tiek uzrunāti arī caur sociālajiem medijiem – Draugiem.lv, Facebook, Twitter  – un īpašā digitālā aplikācijā aicināti atzīmēties tie, kas asinis jau ziedojuši.
Kampaņas laikā VADC izaicina uzņēmumus, pašvaldības, nevalstiskās organizācijas, valsts iestādes, sabiedrībā pazīstamus cilvēkus un ikvienu no mums – ziedot asinis, publicēt vizuālu apliecinājumu sociālajos medijos un, izmantojot mirkļbirku #Izaicinajumsdziviba, mest tālāk izaicinājumu draugiem, paziņām, sadarbības partneriem, konkurentiem vai kaimiņam – ziedot asinis, lai nevienam šovasar nepietrūkst asiņu.
Augustā septiņās pilsētās – Daugavpils, Jēkabpils, Jelgava, Liepāja, Rēzekne, Valmiera, Ventspils – tika izvietotas pilsētvides instalācijas, kā arī notika citi pasākumi. VADC kampaņu īsteno Bounce reklāmas aģentūra (SIA „Triple Bounce”)

Informācijai:
Gunta Misāne, kampaņas reģionālo pasākumu koordinatore
29115356