Drukāt

Aicinām regulāros donorus ziedot asins plazmu

Foto: VADC

Ja šajā gadā esi ziedojis asinis vismaz divas vai vairāk reizes un vēlies to darīt regulāri, aicinām kļūt par plazmas donoru.

Izmantojot īpašas iekārtas - asins šūnu separatorus, ir iespējams sagatavot dažādu asins komponentu devas (trombocītus un plazmu). Plazmaferēzes procedūra laikā no viena donora  sagatavo trīs ārstnieciskas plazmas devas, kuru sagatavošanai būtu nepieciešami trīs asins donori. Donoram veiktā procedūra ir droša un nekaitīga, tās ilgums ir 40 minūtes līdz 1 stundai. Procedūras  norisei seko kvalificēts medicīnas personāls.

Plazmas donors pēc procedūras saņem nelielu pārtikas paciņu, kompensāciju zaudētā asins apjoma atjaunošanai (17,07 EUR) un LR Darba likumā paredzēto brīvo atpūtas darba dienu (līdz 5 darba dienām gadā).

Lai noskaidrotu, vai vari būt plazmas donors, lūdzam zvanīt pa bezmaksas tālruni: 8000 0003 vai 67408871, 29482520. Vairāk par komponentu ziedošanu lasi šeit.

No plazmas tiek ražoti vērtīgi plazmas preparāti: albumīns un imunoglobulīns. Albumīns jau vairāk kā pusgadsimtu tiek pielietots slimniekiem ar samazināto albumīna daudzumu asinīs – pēc operāciju periodā, ginekoloģijā, ķirurģijā, onkoloģijā,  kompleksā terapijā aknu saslimšanu gadījumos un citu smagu slimību ārstēšanai.

Imūnglobulīna preparātā ir sakoncentrētas antivielas. Šo medikamentu lieto dažādu iedzimtu un iegūtu imūndeficīta stāvokļu gadījumos, bērniem un grūtniecēm ar smagām saslimšanām.

Nodrošināt Latvijas ārstniecības iestādes ar pietiekošu plazmas preparātu daudzumu var tikai ar plazmas donoru palīdzību.